Rodzaje aparatow na zęby

Aparaty ruchome

Są stosowane w okresie wzrostu Pacjenta. Mają na celu wyleczenie dysproporcji w budowie kości szczęk, a pośrednio wpływają na położenie zębów.

Skuteczność aparatów ruchomych w dużym stopniu uzależniona jest od współpracy pacjenta. Najczęściej poleca się użytkowanie aparatu około 12-20godz/dobę, w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia wady.

Leczenie aparatem ruchomym jest często pierwszym etapem w leczeniu ortodontycznym.

Aparaty stałe

Stosowane w okresie uzębienia mieszanego i stałego.
Elementy tych aparatów (zamki ortodontyczne, pierścienie, tuby, guziczki, haczyki itp.) przyklejane są bezpośrednio do powierzchni zębów na cały okres leczenia.

W zależności od tego, do której powierzchni zęba przyklejony jest aparat, wyróżniamy różne aparaty …

Aparaty szafirowe

Aparaty retencyjne

W zależności od wskazań mogą być stosowane aparaty retencyjne ruchome lub stałe. Stałe aparaty retencyjne, tzw. reteinery, najczęściej wykonane są z cienkiego drutu i przyklejone są do powierzchni językowych zębów przednich.

Grupa aparatów, które stosowane są po zakończeniu leczenia aparatami stałymi.

Istnieje wiele modyfikacji aparatów retencyjnych, ale istotą ich działania jest utrwalenie efektów leczenia aparatami stałymi.
Jeśli po zakończeniu leczenia ortodontycznego wykonywane są stałe lub ruchome uzupełnienia protetyczne, to w wielu przypadkach mogą one przejąć funkcję aparatu retencyjnego.

Aparaty językowe

Aparaty samoligaturujące

Leczenie dysfunkcji i schorzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Leczenie skomplikowanych wad zgryzu wymaga zwykle dobrej współpracy kilku specjalistów. Określenie precyzyjnego planu leczenia zawiera nie tylko postępowanie ortodontyczne ale również leczenie przed- i poortodontyczne. Współpracujemy z wieloma lekarzami różnych…

Leczenie bezdechów nocnych

Czy Twoje dziecko chrapie, śpi z otwartą buzią, ma wadę zgryzu? Może w ciągu dnia, jest senne i apatyczne? Czy ma problemy z koncentracją lub problemy w nauce, jest nerwowe?…

Higiena jamy ustnej

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to zasadniczy warunek podjęcia leczenia ortodontycznego, a wymagania dotyczące nawyków higienicznych są wyjątkowo zaostrzone. Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby…