Ortodonta Warszawa - dla dzieci, młodzieży i dorosłych - Orthos
  • Centrum Ortodoncji Orthos
    ul. Na Uboczu 28B, lok. U5

Leczenie

Operacyjne leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu zarówno te zębowe jak i szkieletowe, ograniczają podstawowe funkcje życiowe i społeczne np: osłabiają proces żucia i spożywania pokarmów, zaburzają mowę a ich leczenie jest często możliwe tylko operacyjnie. Jeżeli nie ma odpowiedniego kontaktu między górnymi i dolnymi zębami rozdrabianie pokarmów jest nie wystarczające. Odbija się to negatywnie na trawieniu pokarmów i finalnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto stłoczenia zębowe sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmowych co znacznie utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Powoduje to zwiększenie częstotliwości występowania próchnicy zębów i chorób przyzębia. Z powodu wad zgryzu zęby mogą ulegać szybszemu ścieraniu, a uzupełnienia protetyczne mogą być narażone na pękania z powodu zwiększonych obciążeń.

Ciężkie wady szkieletowe, których skutkiem jest dopasowanie kształtu i pozycji szczęk względem siebie są przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych a można je usunąć operacyjnie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że cofnięta żuchwa może być przyczyną chrapania i bezdechów nocnych.

W przypadku krótkiej górnej wargi i pionowego przerostu szczęki, usta pozostają cały czas otwarte i nie dają się zamknąć bez znacznego napięcia mięśni z powodu wydłużenia dolnego odcinka twarzy. Finalnie pobudza to oddychanie przez usta , co jeszcze dodatkowo pogarsza i tak nieprawidłowy zgryz na szczęście w naszych czasach można to zniwelować operacyjnie.

Wady zgryzu a ich leczenie

Wady zgryzu bardzo często mają negatywny wpływ na mowę i często towarzyszy im ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych. W takim wypadku potrzebne jest leczenie skojarzone podczas którego, lekarz ortodonta współpracuje z logopedą czy gnatologiem.

Operacyjne leczenie wad zgryzu to zespołowe leczenie ortodontyczno-chirurgiczne złożonych wad zgryzu wynikających z zaburzeń rozwojowych kości szczęki i żuchwy, które ma na celu zniwelować operacyjnie te dysproporcje. W tym celu przeprowadzona musi zostać operacja osteotomii jedno i/lub dwuszczękowej. W wyniku takiego zabiegu uzyskuje się optymalne relacje przestrzenne szczęk względem siebie i podstawy czaszki oraz prawidłowy zgryz. Poprawie ulega również harmonia i proporcje twarzy. Przestrzennemu przemieszczeniu i rotacji zawsze towarzyszy zmiana w zakresie tkanek miękkich bródki, podbródka, policzków, warg lub czubka nosa. Zmiana może być widoczna w każdym z tych obszarów lub tylko w wybranych w zależności od rozległości zabiegu.

Najczęściej wadami, na które jest skuteczne operacyjne leczenie wad zgryzu, są: progenia czyli nadmierny przedni wzrost żuchwy, laterogenia czyli boczne przemieszczenie żuchwy,  retrogenia czyli zbytnie zahamowanie wzrostu doprzedniego żuchwy (tzw. ptasi profil) i zgryz otwarty.

Kontakt
do Centrum Ortodoncji Orthos - Ortodonta Warszawa - Ursynów

Adres

Centrum Ortodoncji ORTHOS
ul. Na Uboczu 28B lok. U5
02-791 Warszawa

Lokalizacja na mapie

Gabinet na mapie Google

Godziny pracy

poniedziałek - wtorek od 9:00 do 16:00
środa od 9:00 do 20:00
czwartek - piątek od 9:00 do 16:00

Telefon

22 649 77 44

E-mail

info@ortodonta.waw.pl

Ortodoncja dla dzieci, młodzieży i dorosłych niezależnie od wieku.

Zajmiemy się Państwa zębami i spowodujemy, że będą Państwo dumni ze swojego uśmiechu.

Oferujemy profesjonalne leczenie, które prowadzą doświadczeni lekarze ortodonci.

Piękny uśmiech jest możliwy, różne są tylko drogi, które do niego prowadzą.

Ortodoncja (Warszawa) to jest to, czym wyłącznie się zajmujemy.

Przywracamy uśmiech