Aparat Retencyjny

Przed laty zarówno Pacjenci jak i lekarze uważali, że zęby raz wyprostowane zostaną w swojej bliskiej ideału formie już na zawsze. Badania naukowe dowiodły jednak, że utrzymanie trwałego efektu jest możliwe jedynie przez długotrwałe korzystanie z tak zwanych „aparatów retencyjnych”.

Wielu naszych Pacjentów pyta o rodzaj aparatu retencyjnego jaki zalecamy „Czy aparat retencyjny będzie mógł być przeźroczysty” lub „czy konieczne jest stosowanie aparatu retencyjnego stałego”. Ortodonta powinien wziąć pod uwagę kilka czynników przy wyborze aparatu retencyjnego – w zależności od tego jaki efekt chce osiągnąć pacjent. Do takich aspektów należą: wzrost szczęki po zabiegu, czas potrzebny dziąsłom i kościom do stabilizacji, ciśnienie jakie na zęby wywierają wargi i język.

Stały apararat retencyjny

Stały aparat retencyjny jest zwykle umieszczany (przyklejony) na wewnętrnych powierzchniach dolnych przednich zębów. Tego typu aparat może być przymocowany do dwóch kłów lub do każdego zęba na danym obszarze. Stałe aparaty retencyjne cechuje najwyższa skuteczność. Ten rodzaju aparatu może utrudnić czyszczenie zębów. Nasi specjaliści udzielą Ci jednak wszelkich rad i wskazówek w jaki sposób dbać w takiej sytuacji o higienę. Taki aparat może pozostać w swoim miejscu do czasu zakończenia wzrostu zęby (wczesna dorosłość) lub na czas nieokreślony.

Aparat retencyjny zdejmowany

Jest to najbardziej popularny rodzaj aparatu. Pacjenci bardzo szybko przyzwyczajają się do drugu, który biegnie w poprzek przednich zębów w celu utrzymania wyrównania i symetrii. Tego rodzaju aparat jest wykonany z tworzywa sztucznego i drutu ze stali nierdzewnej – wykonuje się do indywidualnie na zamówienie.

W związku z tym, że jest to aparat zdejmowany – rodzi się naturalne pytanie jak długo trzeba go nosić. Większość nawrotów i niechcianych ruchów zębów występuje w ciągu pierwszych 3 – 6 miesięcy po zdjęciu aparatu stałego. Większość pacjentów powinna nosić zdejmowany aparat retencyjny w pełnym wymiarze czasu przez okres pierwszych 3 – 6 miesięcy, a następnie tylko podczas snu. Ortodonta może zalecić dłuższy lub krótszy okres intensywnego użytkownika uwzględniając aspekty z początku tekstu.

Niewidoczny aparat na zęby

Wraz z pojawienie się nowych, czystych materiałów plastycznych w ortodoncji, Pacjenci mogą korzystać z licznych możliwości estetycznych w fazie leczenia retencyjnego. Niewidoczne aparaty retencyjne są wygodne, estetyczne i nie wymagają regulacji. Nie powinny jednak być poddawane silnym „siłą gryzącym” – ulegają łatwiej uszkodzeniu.

Leczenie dysfunkcji i schorzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Leczenie skomplikowanych wad zgryzu wymaga zwykle dobrej współpracy kilku specjalistów. Określenie precyzyjnego planu leczenia zawiera nie tylko postępowanie ortodontyczne ale również leczenie przed- i poortodontyczne. Współpracujemy z wieloma lekarzami różnych…

Leczenie bezdechów nocnych

Czy Twoje dziecko chrapie, śpi z otwartą buzią, ma wadę zgryzu? Może w ciągu dnia, jest senne i apatyczne? Czy ma problemy z koncentracją lub problemy w nauce, jest nerwowe?…

Higiena jamy ustnej

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to zasadniczy warunek podjęcia leczenia ortodontycznego, a wymagania dotyczące nawyków higienicznych są wyjątkowo zaostrzone. Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby…