Cienkie dziąsła

Cienkie i delikatne dziąsła tylko czasem są źródłem niepokoju dla pacjenta. Natomiast dla lekarza ortodonty zazwyczaj zwiastują problemy. Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać pojawienia się obnażeń korzeni po leczeniu aparatami stałymi, o ile nie zapobiegnie się temu zawczasu.

Współczesna medycyna opiera się w znacznej mierze na indywidualizowaniu wskazań do leczenia i stosowania metod najbardziej przewidywalnych. Należy zatem ocenić ryzyko niepowodzeń, zanim przygotuje się pacjentowi plan leczenia. Cienkie dziąsła często zwiastują równie cienką kość pokrywającą korzenie zębów. Odsłanianie się korzeni często przyspieszają sami pacjenci, szczotkując nieumiejętnie zęby.

cienkie-dziasla2

Ortodonta nierzadko staje przed podjęciem decyzji o przesunięciu zębów pokrytych cienkim dziąsłem. Zęby przesuwane w kierunku, gdzie występuje najcieńsza tkanka, mogą spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie. Następstwem takiej sytuacji może okazać się utrata jednej ścianki zębodołu – ząb pozostanie jak leżący w piórniku ołówek – utrzymywany z jednej strony jedynie przez cienkie dziąsło. Aby zapobiec takiemu stanowi, staramy się tkanki podporowe zęba pogrubić przed założeniem aparatu. Można to wykonać wykorzystując tkankę własną pacjenta albo wprowadzając pod śluzówkę gotowe preparaty.

Zagadnienia dotyczące pogrubiania dziąseł i zmiany położenia wędzidełek stały się ostatnio inspiracją dla wielu specjalistów – periodontologów, ortodontów i implantologów, co zaowocowało wprowadzeniem nowych, mało inwazyjnych metod leczenia.

Prawidłowe planowanie odległych wyników postępowania ortodontycznego, które zgodnie z obecną wiedzą nie jest już tylko prostowaniem zębów, zakłada również przygotowanie pacjenta do innych procedur. Takim przykładem jest konieczność usunięcia jakiegoś zęba już po zdjęciu aparatu. Zdarza się, że taka utrata zęba jest zaplanowana; na podstawie oceny jego osadzenia w kości ocenia się rokowanie i w planie leczenia uwzględnia się zabezpieczenie tkanek tak, by po utracie zęba nie doszło do utraty kości i dziąsła. W takiej sytuacji również potrzebne jest pogrubienie zbyt cienkiego dziąsła.

cienkie-dziasla

Leczenie dysfunkcji i schorzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Leczenie skomplikowanych wad zgryzu wymaga zwykle dobrej współpracy kilku specjalistów. Określenie precyzyjnego planu leczenia zawiera nie tylko postępowanie ortodontyczne ale również leczenie przed- i poortodontyczne. Współpracujemy z wieloma lekarzami różnych…

Leczenie bezdechów nocnych

Czy Twoje dziecko chrapie, śpi z otwartą buzią, ma wadę zgryzu? Może w ciągu dnia, jest senne i apatyczne? Czy ma problemy z koncentracją lub problemy w nauce, jest nerwowe?…

Higiena jamy ustnej

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to zasadniczy warunek podjęcia leczenia ortodontycznego, a wymagania dotyczące nawyków higienicznych są wyjątkowo zaostrzone. Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby…