Aparat ortodontyczny a wiek

W jakim wieku dziecko powinno być badane ortodontycznie?

Towarzystwa Ortodontyczne zalecają, aby większość dzieci, swoją pierwszą wizytę u ortodonty odbyła w siódmym roku życia. Należy wówczas ustalić najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia. Nasi specjaliści dzięki specjalnym szkoleniom są wstanie postawić trafną diagnozę u jeszcze młodszych dzieci.

Dlaczego dzieci są oceniane w tak młodym wieku? Aparat na zęby a wiek.

Wczesna diagnoza i wiążące się z tym leczenie może prowadzić do wczesnej korekcji zęba już na etapie wyrzynania. Pozwoli to na rozplanowanie optymalnego miejsca dla zębów stałych i zmniejszenie prawdopodobieństwa powstawania zbyt dużych odstępów między nimi.

Jeśli wskazane jest leczenie wczesne, możliwe jest odpowiednie prowadzenie rozwoju szczęki i wyrzynających się zębów stałych. Wszecznym leczeniem można regulować szerokość górnych i dolnych łuków zębowych, uzyskać miejsce dla zębów stałych i uniknąć konieczności ekstrakcji zęba. Ważną rolę stanowi też kontrola i wyeliminowanie zaburzeń połykania i mowy. Innymi słowy, wczesne leczenie może ułatwić późniejszą terapię.

Czy wczesne leczenie korzystać wszystkie dzieci?

Nie wszystkie dzieci muszą być od razu po wizycie leczone.  Niektóre rodzaje problemów ortodontycznych można łatwo i skutecznie rozwiązań w wieku nastoletnim. Inne natomiast nie powinny być poddawane korekcji do momentu kiedy wzrost szczęki jest bardziej zaawansowany lub zakończony. Dzieci nie leczone powinny być objęte programem ortodontycznej obserwacji.

W jakim celu dzieci poddaje się obserwacji ortodontycznej bez leczenia? Aparat ortodontyczny a wiek.

Obserwacja umożliwia monitorowanie wzrostu zębów stałych. Niekiedy dobrą decyzją jest usunięcie niektórych zębów mlecznych przed ich naturalnym wypadnięciem.  Takie działanie może przyspieszyć wyrzynanie zębów stałych i skrócić czas oczekiwania na możliwość założenia aparatu stałego.  Obserwacja wzrostu zębów powinna odbywać się co 6-8 miesięcy. Zapoznaj się z rodzajami aparatów ortodontycznych.

Podsumowując, wczesne leczenie możne rozpocząć korektę istotnych problemów i zapobiec ich bardziej poważnym następstwom skracając również okres właściwego leczenia aparatem stałym.

Leczenie dysfunkcji i schorzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Leczenie skomplikowanych wad zgryzu wymaga zwykle dobrej współpracy kilku specjalistów. Określenie precyzyjnego planu leczenia zawiera nie tylko postępowanie ortodontyczne ale również leczenie przed- i poortodontyczne. Współpracujemy z wieloma lekarzami różnych…

Leczenie bezdechów nocnych

Czy Twoje dziecko chrapie, śpi z otwartą buzią, ma wadę zgryzu? Może w ciągu dnia, jest senne i apatyczne? Czy ma problemy z koncentracją lub problemy w nauce, jest nerwowe?…

Higiena jamy ustnej

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to zasadniczy warunek podjęcia leczenia ortodontycznego, a wymagania dotyczące nawyków higienicznych są wyjątkowo zaostrzone. Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby…