Ścieranie zębów staje się coraz częstszą przyczyna zgłaszania się Pacjentów do lekarza stomatologa. Związane jest to ze zwracaniem większej uwagi na wygląd i estetykę.
Jednak ścieranie zębów to nie tylko estetyka ale także zaburzona funkcja, która może doprowadzić do zmian w układzie narządu żucia takich jak : zwiększone napięcie mięśni, bóle w stawach skroniowo -żuchwowych, bóle głowy , kłopoty ze snem.
Często mylnie kojarzone jest to ze stresem i tempem naszego życia, ze zgrzytaniem zębami na tle nerwowym. Obecnie uważa się, że czyste zgrzytanie zębami na tle nerwowym występuje tylko u 3% osób ścierających zęby, u pozostałych przyczyną ścierania się zębów i zwiększonego napięcia mięśni są zaburzenie w zgryzie.
Aby stwierdzić czy zgryz jest prawidłowy nie wystarczy zobaczyć tylko zębów pacjenta i to w jaki sposób Pacjent zagryza tylko podczas badania na fotelu stomatologicznym, często pozornie zgryz wygląda na prawidłowy, ale jeżeli widzimy oznaki zaburzeń w postaci starcia zębów, recesji dziąseł, przerostu mięśni twarzy, należy poszerzyć diagnostykę wykonując deprogramację zgryzu, tomografię i/lub razonans stawów skroniowo żuchwowych.
Czasami do pełnej diagnostyki Pacjent powinien nosić specjalną szynę deprogramujacą zgryz. Dopiero znalezienie przyczyny ścierania się zębów zapewni prawidłowe skuteczne leczenie. W zależności diagnozy leczenie może obejmować:
- ekwilibrację zgryzu (szlifowanie przeszkadzających w zgryzie guzków zębów),
- leczenie ortodontyczne,
- odbudowę protetyczną zębów prowadzącą do uzyskania prawidłowego zgryzu,
- leczenie operacyjne w przypadku dużych zmian w budowie kości albo dowolne połączenia każdej z wyżej wymienionych metod.
Jeżeli z różnych powodów Pacjenci nie decydują się na pełne leczenie pozostaje jedynie noszenie szyny relaksacyjnej na noc, która nie leczy a jedynie zmniejsza następstwa zaburzeń występujących w zgryzie.
Ścieranie zębów – co to?
Szkliwo które pokrywa zęby jest bardzo twardą tkanką ludzkiego ciała a pomimo to w sposób naturalny powoli wraz z wiekiem następuje ścieranie się zębów.
Jednak o ile naturalne ścieranie zębów jest procesem bardzo powolnym i ogólnie nieszkodliwym dla człowieka, o tyle występują niestety sytuacje w których dochodzi do nienaturalnego szybkiego ścierania się szkliwa.
Jeżeli szkliwo zostanie starte, warstwą wierzchnią zostanie wtedy zębina która jest bardzo podatna na różne bodźce w tym na przykład na zimne lub ciepłe napoje.
Dodatkowo może dojść do podrażnienia miazgi zęba, co może prowadzić także do potrzeby leczenia kanałowego zęba.
Ścieranie zębów – przyczyny
Przyczyną przyspieszonego ścierania szkliwa jest:
- najczęściej – zgrzytanie zębami, które może występować zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Takie zgrzytanie nazywa się bruksizmem i jest ono jedną z podstawowych przyczyn ścierania zębów,
- brak zębów, szczególnie kiedy chodzi o braki zębów trzonowych,
- wady zgryzu,
- nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej.
Warto jednak podkreślić, że ścieranie zębów mlecznych u dzieci jest naturalnym procesem i jest jak najbardziej zasadne gdyż prowadzi do poprawnego wzrostu kości i przygotowuje miejsce pod zęby stałe.
Ścieranie zębów stałych u dorosłych i u dzieci należy leczyć jak tylko zostanie wykryte gdyż prowadzi do trwałych ciężko odwracalnych chorób uzębienia, a czasami i całego organizmu.
Ścieranie zębów – pierwsze objawy
Kiedy obserwujecie Państwo u siebie albo u swojego dziecka mocne zaciskanie zębów za dnia albo w nocy, należy na to zwracać baczną uwagę i obserwować czy to sytuacja jednorazowa czy powtarzalna.
Nocne zaciskanie zębów objawia się porannymi drętwieniem szczęki, ale także mogą wystąpić bóle mięśni i stawów żuchwiowo-skroniowych a w niektórych przypadkach nawet poranne bóle głowy.
Jeżeli ta sytuacja trwa długo, następuje przerost mięśni i policzki stają się nieco grubsze. Można także czasami usłyszeć trzaski lub tarcia podczas ruchów żuchwy.
W niektórych przypadkach powstają pionowe pęknięcia szkliwa.
Ścieranie zębów – co można zrobić?
Należy koniecznie udać się do gabinetu stomatologicznego w celu diagnozy i określenia przyczyny ścierania szkliwa.
Inne leczenie zastosuje się w przypadku kiedy ścieranie zębów następuje z powodu złej higieny jamy ustnej a inne w przypadku zgrzytania.
Przykładowo samo odbudowanie zębów nie zlikwiduje przyczyny a to znaczy, że po pewnym czasie, jeżeli nie określi się poprawnie przyczyny
i jej się nie wyeliminuje to ścieranie zębów powróci.
Lekarz ortodonta określi etapy leczenia poprzez na przykład odbudowę uzębienia, uzupełnienia startych zębów, albo szynę zgryzową,
może także podpowiedzieć ćwiczenia rozluźniające dla szczęki ale przede wszystkim pozna przyczyny i określi etapy leczenia.