Aparaty ruchome
Są stosowane w okresie wzrostu Pacjenta. Mają na celu wyleczenie dysproporcji w budowie kości szczęk, a pośrednio wpływają na położenie zębów.
Skuteczność aparatów ruchomych w dużym stopniu uzależniona jest od współpracy pacjenta. Najczęściej poleca się użytkowanie aparatu około 12-20godz/dobę, w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia wady.
Leczenie aparatem ruchomym jest często pierwszym etapem w leczeniu ortodontycznym.
Aparaty stałe
Stosowane w okresie uzębienia mieszanego i stałego.
Elementy tych aparatów (zamki ortodontyczne, pierścienie, tuby, guziczki, haczyki itp.) przyklejane są bezpośrednio do powierzchni zębów na cały okres leczenia.
W zależności od tego, do której powierzchni zęba przyklejony jest aparat, wyróżniamy różne aparaty …
Aparaty szafirowe
Aparaty retencyjne
W zależności od wskazań mogą być stosowane aparaty retencyjne ruchome lub stałe. Stałe aparaty retencyjne, tzw. reteinery, najczęściej wykonane są z cienkiego drutu i przyklejone są do powierzchni językowych zębów przednich. Grupa aparatów, które stosowane są po zakończeniu leczenia aparatami stałymi.
Istnieje wiele modyfikacji aparatów retencyjnych, ale istotą ich działania jest utrwalenie efektów leczenia aparatami stałymi.
Jeśli po zakończeniu leczenia ortodontycznego wykonywane są stałe lub ruchome uzupełnienia protetyczne, to w wielu przypadkach mogą one przejąć funkcję aparatu retencyjnego.