Operacyjne leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu zarówno te zębowe jak i szkieletowe, ograniczają podstawowe funkcje życiowe i społeczne np: osłabiają proces żucia i spożywania pokarmów, zaburzają mowę a ich leczenie jest często możliwe tylko operacyjnie. Jeżeli nie ma odpowiedniego kontaktu między górnymi i dolnymi zębami rozdrabianie pokarmów jest nie wystarczające. Odbija się to negatywnie na trawieniu pokarmów i finalnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto stłoczenia zębowe sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmowych co znacznie utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Powoduje to zwiększenie częstotliwości występowania próchnicy zębów i chorób przyzębia. Z powodu wad zgryzu zęby mogą ulegać szybszemu ścieraniu, a uzupełnienia protetyczne mogą być narażone na pękania z powodu zwiększonych obciążeń.

Ciężkie wady szkieletowe, których skutkiem jest dopasowanie kształtu i pozycji szczęk względem siebie są przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych a można je usunąć operacyjnie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że cofnięta żuchwa może być przyczyną chrapania i bezdechów nocnych.

W przypadku krótkiej górnej wargi i pionowego przerostu szczęki, usta pozostają cały czas otwarte i nie dają się zamknąć bez znacznego napięcia mięśni z powodu wydłużenia dolnego odcinka twarzy. Finalnie pobudza to oddychanie przez usta , co jeszcze dodatkowo pogarsza i tak nieprawidłowy zgryz na szczęście w naszych czasach można to zniwelować operacyjnie.

 Wady zgryzu a ich leczenie

Wady zgryzu bardzo często mają negatywny wpływ na mowę i często towarzyszy im ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych. W takim wypadku potrzebne jest leczenie skojarzone podczas którego, lekarz ortodonta współpracuje z logopedą czy gnatologiem.

Operacyjne leczenie wad zgryzu to zespołowe leczenie ortodontyczno-chirurgiczne złożonych wad zgryzu wynikających z zaburzeń rozwojowych kości szczęki i żuchwy, które ma na celu zniwelować operacyjnie te dysproporcje. W tym celu przeprowadzona musi zostać operacja osteotomii jedno i/lub dwuszczękowej. W wyniku takiego zabiegu uzyskuje się optymalne relacje przestrzenne szczęk względem siebie i podstawy czaszki oraz prawidłowy zgryz. Poprawie ulega również harmonia i proporcje twarzy. Przestrzennemu przemieszczeniu i rotacji zawsze towarzyszy zmiana w zakresie tkanek miękkich bródki, podbródka, policzków, warg lub czubka nosa. Zmiana może być widoczna w każdym z tych obszarów lub tylko w wybranych w zależności od rozległości zabiegu.

Najczęściej wadami na które jest skuteczne operacyjne leczenie wad zgryzu są: progenia czyli nadmierny przedni wzrost żuchwy, laterogenia czyli boczne przemieszczenie żuchwy,  retrogenia czyli zbytnie zahamowanie wzrostu doprzedniego żuchwy (tzw. ptasi profil) i zgryz otwarty.

 

Jeżeli któryś z powyższych problemów występuje u Państwa zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów, wykonamy odpowiednie badania i przygotujemy propozycję poprowadzenia leczenia które może ale nie musi kierować na operacyjne leczenie wad zgryzu.

We wszelkich przypadkach jesteśmy do Państwa dyspozycji – zapraszamy na konsultację:

  1. Meander 22 (wejście od KEN)
    02-791 Warszawa
    tel. 22 649 77 44
    fax 22 649 77 46
    e-mail: info@ortodonta.waw.pl

 

Leczenie dysfunkcji i schorzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Leczenie skomplikowanych wad zgryzu wymaga zwykle dobrej współpracy kilku specjalistów. Określenie precyzyjnego planu leczenia zawiera nie tylko postępowanie ortodontyczne ale również leczenie przed- i poortodontyczne. Współpracujemy z wieloma lekarzami różnych…

Leczenie bezdechów nocnych

Czy Twoje dziecko chrapie, śpi z otwartą buzią, ma wadę zgryzu? Może w ciągu dnia, jest senne i apatyczne? Czy ma problemy z koncentracją lub problemy w nauce, jest nerwowe?…

Higiena jamy ustnej

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to zasadniczy warunek podjęcia leczenia ortodontycznego, a wymagania dotyczące nawyków higienicznych są wyjątkowo zaostrzone. Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby…