Ścieranie zębów

Ścieranie zębów staje się coraz częstszą przyczyna zgłaszania się Pacjentów do lekarza stomatologa. Związane jest to ze zwracaniem  większej uwagi na wygląd i  estetykę.

Jednak ścieranie zębów to nie tylko estetyka ale także zaburzona funkcja, która może doprowadzić do zmian w układzie narządu żucia takich jak : zwiększone napięcie mięśni, bóle w stawach skroniowo -żuchwowych, bóle głowy , kłopoty ze snem.

Często mylnie kojarzone jest to ze stresem i tempem naszego życia, ze zgrzytaniem zębami na tle nerwowym. Obecnie uważa się, że czyste zgrzytanie zębami na tle nerwowym występuje tylko u 3% osób ścierających zęby, u pozostałych przyczyną ścierania się zębów i zwiększonego napięcia mięśni są zaburzenie w zgryzie.

Aby stwierdzić czy zgryz jest prawidłowy nie wystarczy zobaczyć tylko zębów pacjenta i to w jaki sposób Pacjent zagryza tylko podczas badania na fotelu stomatologicznym, często pozornie zgryz wygląda na prawidłowy, ale jeżeli widzimy oznaki zaburzeń w postaci starcia zębów, recesji dziąseł, przerostu mięśni twarzy, należy poszerzyć diagnostykę  wykonując deprogramację zgryzu, tomografię i/lub razonans stawów skroniowo żuchwowych.

Czasami do pełnej diagnostyki Pacjent powinien nosić specjalną szynę deprogramujacą zgryz. Dopiero znalezienie przyczyny ścierania się zębów zapewni prawidłowe skuteczne leczenie. W zależności diagnozy leczenie może obejmować

  1. ekwilibrację zgryzu[ szlifowanie przeszkadzających w zgryzie guzków zębów]
  2. leczenie ortodontyczne
  3. odbudowę protetyczną zębów prowadzącą do uzyskania prawidłowego zgryzu
  4. leczenie operacyjne w przypadku dużych zmian w budowie kości  albo dowolne połączenia każdej z wyżej wymienionych metod.

 

Jeżeli z różnych powodów Pacjenci nie decydują się na pełne leczenie pozostaje jedynie noszenie szyny relaksacyjnej na noc, która nie leczy a jedynie zmniejsza następstwa zaburzeń występujących w zgryzie.

Leczenie dysfunkcji i schorzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Leczenie skomplikowanych wad zgryzu wymaga zwykle dobrej współpracy kilku specjalistów. Określenie precyzyjnego planu leczenia zawiera nie tylko postępowanie ortodontyczne ale również leczenie przed- i poortodontyczne. Współpracujemy z wieloma lekarzami różnych…

Leczenie bezdechów nocnych

Czy Twoje dziecko chrapie, śpi z otwartą buzią, ma wadę zgryzu? Może w ciągu dnia, jest senne i apatyczne? Czy ma problemy z koncentracją lub problemy w nauce, jest nerwowe?…

Higiena jamy ustnej

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to zasadniczy warunek podjęcia leczenia ortodontycznego, a wymagania dotyczące nawyków higienicznych są wyjątkowo zaostrzone. Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby…